Поговоримо про найпоширеніший стереотип в харчовій промисловості – про харчові добавки. Про ті речовини, які на етикетках маркуються такий лякаючою буквою “Е”. Давайте спробуємо розібратися, де закінчується правда і починається вигадка і що ж таке харчові добавки насправді. І чи так вже шкідливі харчові добавки Е.

так ли вредны пищевые добавки Е

Харчові добавки – це спеціальні речовини, що додаються в продукти харчування з метою поліпшення деяких їх властивостей. При цьому в якості самостійного продукту харчові добавки не використовуються. А символ “Е”, яким зараз прийнято маркувати всі добавки в складі продуктів, позначає всього лише слово “Європа”. Що ж стосується цифр, які є в назві кожної добавки, то вони показують, до якої групи належить даний вид і позначають ту чи іншу добавку. Дана система класифікації була розроблена Європейським Союзом в 1953 році і просто узагальнила та систематизувала всю інформацію про харчові добавки. При цьому якщо добавка має таку кодування, це означає, що вона пройшла контроль безпеки і відповідає всім критеріям безпечних для здоров’я продуктів.

Саме словосполучення “харчові добавки” останнім часом обросло такою кількістю міфів, що їх основна мета – поліпшення продукту загубилася під хвилею страхів і негативу. А тепер детальніше.

Міф №1: харчові добавки – це сучасний винахід

А ось і ні. Історія харчових добавок налічує не одне тисячоліття. З найдавніших часів люди шукали способи поліпшити смак їжі, її запах і колір. І для цього служили найрізноманітніші добавки, включаючи такі звичні нам речовини, як оцет, цукор, сіль, а також деякі природні барвники. Наприклад, в Стародавньому Римі для стабілізації вина використовували сірчисту кислоту. А в східних країнах різні прянощі.

так ли вредны пищевые добавки Е

Міф №2: всі харчові добавки – це хімія

І знову мимо. Всі добавки, в залежності від їх походження, умовно можна розділити на три види:

  • натурального походження;
  • штучного походження;
  • синтетичного походження.

Добавки натурального походження

Це все те, що було створено самою природою. Їх люди використовують вже сотні і навіть тисячі років. Це можуть бути природні барвники, ароматизатори або інші речовини, що зустрічаються в природі в чистому вигляді. І найчастіше потрапляють в наш організм природним шляхом при вживанні овочів та фруктів. Це, наприклад, такі добавки як Е164 шафран або Е406 агар-агар, про який ми вже розповідали. Також натуральне походження мають добавки, які люди навчилися одержувати шляхом переробки тваринної сировини. Кісток тварин, хітинового покриву членистоногих або комах. Наприклад, Е913 ланолін або Е120 кармін. Ряд натуральних добавок є різними мінералами землі. Як правило, це метали, їх оксиди, з’єднання лужних металів. Крейда, пісок, кухонна сіль – всі ці речовини застосовуються в харчовій промисловості. І маркуються вони, як і інші добавки, використовуючи букву «E» в префіксі. Так широко використовувана всіма господинями сіль має маркування Е917

Добавки штучного походження

До добавок штучного походження відносяться добавки, що зустрічаються в природі в природному вигляді. Однак в промислових масштабах одержувані методом синтезування, тобто штучним шляхом. Такі добавки ще називають «ідентичні натуральним». До сих пір наукою не доведено, що добавки, отримані штучним шляхом, гірше або шкідливіше їх природних аналогів. Наприклад, добавка Е300 або аскорбінова кислота відомий всім джерело вітаміну С.

Добавки синтетичного походження

Також є ряд добавок, які виходять тільки шляхом синтезування. Вони не зустрічаються в природі і були «винайдені» в лабораторних умовах. Такі добавки зазвичай приносять більше користі, ніж шкоди. Так, наприклад, в останні роки з’явився ряд добавок-підсолоджувачів, що полегшують життя людям, хворим на цукровий діабет. Наприклад, Е968 еритрит або Е951 аспартам. А деякі види консервантів, що допомагають захистити м’ясні вироби від розвитку в них бактерій, які викликають у людини небезпечну хворобу – ботулізм. Це такий поширений консервант як Е250 нітрат натрію. Але зловживати такими добавками не варто. Так як більшість з них за своєю природою відноситься до отрут. Однак їх вміст в кінцевому продукті настільки малий, що не робить негативного впливу. При розумному споживанні, зрозуміло. Ми всі використовуємо сіль в приготуванні їжі. Але ви ж не будете їсти її ложкою просто з пачки? Або харчуватися виключно копченою ковбасою все життя?

чи так вже шкідливі харчові добавки Е

Міф №3: без харчових добавок можна обійтися

Ні, не можна! Як би страшно це не звучало, але в зв’язку з ростом населення нашої планети і урбанізацією, без застосування харчових добавок більшість з нас просто помруть з голоду. І в першу чергу це стосується жителів великих міст. Де немає можливості їсти самостійно вирощену продукцію прямо з землі. А скорочення використання консервантів в харчових продуктах обов’язково призведе до значного скорочення їх термінів зберігання. А це в свою чергу відіб’ється збільшенням кількості важких отруєнь або взагалі недоступністю більшості продуктів.

чи так вже шкідливі харчові добавки Е

Міф №4: харчові добавки шкідливі для здоров’я

Ні і ще раз ні! Будь-який продукт, будь то добавка або натуральне молоко, або картопля, або що завгодно інше, може бути шкідливий. Або при надмірному вживанні, або через індивідуальної нестерпності. За багаторічну історію харчові добавки показали свою корисність і ефективність в поліпшенні якості продуктів, збільшення терміну їх зберігання, підвищенні смакових та інших характеристик.

Звичайно є ряд добавок, які не зовсім позитивно впливають на організм. Але, тим не менше, не можна ігнорувати і їх користь. На дослідження впливу добавок на людський організм у всьому світі щорічно витрачаються мільйони доларів. Харчові добавки, які показали в ході досліджень свою шкідливеу і токсичну дію, забороняються для використання в харчовій промисловості. І цей процес «відсіювання» шкідливих добавок йде вже понад півстоліття. Таким чином, всі харчові добавки, дозволені сьогодні для використання в Європі, не приносять відчутної шкоди організму людини. По крайней мере, до тих пір, поки науково не доведено протилежне.

чи так вже шкідливі харчові добавки Е

Підписуйтесь на наш YouTube канал
та приєднуйтесь до нас у соц. мережах:
ми на Facebook, в Instagram та в Telegram

Ще трохи корисної інформації: