Яке чарівне слово – карамель! Дивовижний продукт – такий простий і такий різний. Що таке карамель я зараз і розповім. Яка вона буває і як з нею працювати.

Так що таке карамель? Слово “карамель” буквально означає цукрова тростина. Подібний продукт в давнину отримували із смажених на вогні очеретяних стебел. Зараз це солодка тягуча субстанція від жовто-оранжевого до темно коричневого кольору. Застосовується кондитерами в якості декору, начинки, добавки в крем і як окремий вид десерту. Карамель є також поживним продуктом, що містить сахарозу, мальтозу і глюкозу.

За смаковими якостями ласощі можуть бути лікерними, шоколадними, ягідними або фруктовими. Виготовляють лікувальні карамельки і льодяники з додаванням вітамінів. За консистенцією розрізняють карамель тверду або м’яку, і карамельний соус.

Тверда (ливна) карамель

Тверду карамель, або правильніше ливну, застосовують для приготування цукерок і льодяників. Не обходяться без цього інгредієнта і при створенні грильяжу або праліне. Застигаючи, в готовому стані льодяникова карамель стає подібною склу. З ливної карамелі в домашніх умовах неважко виконати «півників» і «зайчиків» на паличках, маючи відповідні форми. Ви можете привести в захват гостей, покривши карамеллю шматочки фруктів, або ягоди. Ливний склад ідеальний при виготовленні карамельного декору для прикрашання кондитерської продукції. А додавши в масу горіхи і пропустивши її через блендер, отримують праліне, доречне в рецептах тортів або кремів. Готується ливна карамель з одного компонента – цукру. Який плавиться так званим сухим способом або з додаванням води.

що таке карамель

М’яка карамель

Додаючи до цукру інші компоненти, які перешкоджають його кристалізації, отримують м’яку карамель. З неї можна виліпити різні фігурки, не обпалюючи пальці, коли склад охолоне. В якості таких домішок може виступати патока, глюкозний сироп, інвертний цукор або навіть мед. Різнобарвною м’яку атласну карамель роблять, використовуючи харчові барвники. Якщо в рецептурі присутні вершки, то отримують карамельки-іриски. М’яка карамель – відмінний варіант прошарку для торта. Якщо зробити її ще більш текучою, то можна приправляти круасани, тости, млинці. А при додаванні желатину отримувати дивну карамельну глазур для тортів або еклерів.

що таке карамель

Карамельний соус

Карамельний соус – бурштиновий продукт з насиченим солодким карамельним смаком належить до групи десертних соусів. Свежо приготована рідка карамель по плинності подібна до згущеного молока, а перебуваючи в холодильнику, набуває консистенції вареного згущеного молока. Є відмінним доповненням до десертів з морозива, пирогів та булочок. Пару ложечок карамельного соусу здатні перетворити йогурт в незвичайний десерт. Приправлена ним вівсяна каша стає стравою одночасно смачною та корисною.

що таке карамель

Правила роботи з карамеллю:

  • Обережність. Температура утворення карамелі 130 – 175 градусів. Тому працювати потрібно максимально уважно. Бажано використовувати рукавички, які захистять ваші руки і інструменти з довгими і не нагріваються ручками
  • Посуд повинен мати товсте дно. Ідеально підійде чавунна сковорода. І взагалі широкий посуд з невеликими краями набагато зручніший у роботі, ніж високий та вузький
  • Цукор краще брати високої якості: білосніжний і чистий. Чим дрібніше будуть кристали, тим швидше і рівномірніше буде відбуватися процес плавлення
  • Не можна помішувати цукрову масу, це призведе до кристалізації цукру. Маса безповоротно піде грудочками. Тому просто залиште сотейник або сковороду на плиті і не чіпайте. Єдиний виняток, якщо вам потрібно буде злегка перемішати маси (наприклад, частина цукру схопилася в великий клубок), для цього використовуйте тільки дерев’яні або якісні силіконові лопатки і тільки м’які повільні рухи

Підписуйтесь на наш YouTube канал
та приєднуйтесь до нас у соц. мережах:
ми на Facebook, в Instagram та в Telegram

Ще трохи корисної інформації: