Сьогодні я розповім про неочевидні дрібниці, які просто необхідні кондитерам початківцям.
Чіткі правила
Що розуміти під цим словосполученням? Це набір умов, за якими ви працюєте. Вони повинні бути просто і зрозуміло сформульовані. Що б ви могли пояснювати це замовнику. Ну і на перспективу, коли ваші замовлення буде приймати хтось інший. За 7 років моєї роботи ці правила змінювалися і допрацьовувалися. Для більшого розуміння наведу приклади з практики.
Ми не беремо замовлення ближче за датою ніж 72 години. Якщо потрібно швидше, то на наших умовах. Ми обговорюємо, що саме можемо зробити швидше. Не робимо торти менше 2 кг. Це правило з’явилося після розрахунку трудовитрат. Поодинокі торти меншої ваги просто не вигідні при ціні за кілограм. Так, ми можемо зробити торт на 1 кг, але ціна буде як у двокілограмового. Ми не обтягуємо торти мастикою. Капкейкі поставляємо кратно коробкам 6, 9, 12, 24 штук. Виняток – це опт від 48 шт. У нас не можна замовити 7 або 10 капкейків. Це пов’язано саме з упаковкою. При доставці капкейкі перевозять в спеціальних коробках і витрачати коробку заради одного або двох капкейков не вигідно.
Ясне ціноутворення
Тут все ясно з назви. Почну з прикладу, як я це озвучую замовнику. Ціна торта стільки-то грошей за кілограм, робимо від двох кг. В ціну входить коробка, підложка і оформлення, якщо ми його проводимо самі. Пляшки з алкоголем, топери, свічки, мастичні фігурки мають фіксовану ціну. Називаю її одразу. Живі квіти по домовленості. Доставка платна, фіксована сума по місту цілодобово. Замовнику повинно бути зрозуміло скільки що коштує. І він вибирає в якій кількості і що замовити. Наприклад торт 2 кг, з топером “Happy Birthday”, свічками “20” і доставкою. Все, я можу відразу назвати ціну. І всім зрозуміло що в цю ціну увійшло.
Завжди дублюємо домовленості текстом
Частину замовлень ви приймаєте по телефону, частину – при особистій зустрічі. Ви поговорили з замовником, обговорили всі деталі, записали собі в блокнотик все, що він побажав. Тепер тезисно запишіть це все і відправте замовнику в месенджері, смской, на пошту куди завгодно, але щоб воно було однаково у вас двох. Обов’язково вкажіть дату, час замовлення і всі тонкощі.
Приклад повідомлення: 25.05 10:00 торт 2 кг, шоколадний бісквіт, крем маскарпоне, начинка ягідна, Оформлення: Дріп кейк з Топпери ляльки ЛОЛ, рожевий. Ціна така-то. Аванс такий-то. Все, ви себе убезпечили від недобросовісних замовників. У вас є підтвердження вашої домовленості. І замовник запам’ятає, що саме він замовив. І не придумали нових деталей, про які ви не домовлялися.
Тут є ще один момент, іноді телефонують і просять щось поміняти. Наприклад перенести час доставки, або колір. Буває прийде більше гостей і хочуть більшої ваги. Після такої розмови обов’язково відправляємо нове повідомлення з оновленими даними. У листуванні задавайте питання, чи правильно ви внесли зміни. Вам потрібно будь-яке підтвердження того, що на тій стороні його прочитали. Візьміть це за правило. Клієнти бувають різні. Людська пам’ять штука ненадійна. А так і вам добре, і клієнт отримує підтвердження замовлення.
Представленість в мережі і канали зв’язку
Думаю всім зрозуміло, що без представлення себе і свого бізнесу в інтернеті зараз розвиватися не вийде. Інструментів для цього самого представлення предостатньо. Безліч соцмереж, месенджерів, всілякі майданчики і сервіси. Давайте міркувати логічно. У всіх соцмережах, на всіх майданчиках є потенційні клієнти. І логічно мати свої сторінки на всіх доступних платформах. Але повноцінне ведення профілів займає дуже багато часу.
Як вибрати, де саме зареєструватися і як не загрузнути у веденні десятка різних сторінок? Для початку вам потрібно визначитися з однієї – двома соціальними мережами. Критеріїв всього два. Вона повинна бути популярна у вашої цільової аудиторії і зручна для вас. Кому-то підійде Вконтакте і Однокласники, кому-то Facebook з Twitter, кому-то Instagram з TikTok. У будь-якому поєднанні. Саме там ви і робите основний профіль і повноцінно його ведете. А у всіх інших мережах створюєте профілі – вітрини. Тобто профілі, за якими зрозуміло чим ви займаєтеся. І в них вказуєте правила, про які ми говорили вище, і зручні вам контактні дані.
Звичайно найоптимальніший варіант це наявність свого сайту. Так я часто чую: навіщо потрібен сайт, якщо є Instagram? Якщо ви плануєте розвиватися і приймати не тільки приватні замовлення, але і працювати з корпоративними клієнтами, то без сайту вам не обійтися. Вам потрібно місце, де будуть описані умови вашої роботи, ціни, приклади робіт і так далі. Мотати стрічку соцмереж на кілька років назад щоб знайти запис не дуже зручно.
Спочатку здається, так що-там відповідати на повідомлення в соцмережах, це ж потенційний замовлення. Але коли роботи стає багато це страшно відволікає і дратує. Починаєш щось робити, приходить повідомлення. Швидко відповів, вони мовчать. Тільки взявся щось робити, знову повідомлення. Дратує коли пишуть по одному слову або відповіді приходять раз в 5-6 хвилин. Ти витрачаєш кілька годин на те, щоб з’ясувати, що взагалі людина хотіла. Найпростіше в таких випадках давати посилання на сайт. Якщо їх питання описаний в статті, то не соромитися давати посилання ще раз. Відповідати на повідомлення в соцмережах це теж робота. І вона, так само як і все інше, повинна враховуватися. І поки у вас немає окремої людини на зарплаті, в обов’язки якого входить відповіді на повідомлення, цей час має враховуватися в вашу зарплату. Постарайтеся зменшити витрачений на переговори час.
Підписуйтесь на наш YouTube канал
та приєднуйтесь до нас у соц. мережах:
ми на Facebook, в Instagram та в Telegram
Ще трохи корисної інформації: